Mogłoby się wydawać, że we współczesnej Europie pluskwy w materacu nie powinny już stanowić problemu. Pamiętaj jednak, że wiele osób regularnie podróżuje w różne zakątki świata, przywożąc ze sobą coś więcej, niż tylko wspomnienia. Drobne pasożyty mogą zagnieździć się w zagięciach pokrowca na łóżko, ciemnych kątach pokoju hotelowego, a nawet w meblach i szczelinach podłogi, a potem niepostrzeżenie przejść na nieostrożnego turystę i wrócić z nim do jego kraju.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób ustrzec się takich niespodzianek i jak ochronić Twój materac przed pluskwami – zapraszamy do lektury. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom łatwo rozwiążesz ten problem i sprawisz, że Twoje łóżko będzie miejscem nie tylko wygodnym, ale przede wszystkim – bezpiecznym.
Poznaj wroga
Warto pamiętać, że pluskwy łóżkowe to niewielkie, mierzące 4-6 mm wielkości stworzonka, żywiące się krwią stworzeń ciepłokrwistych – a więc również naszą. Zwierzęta te mają zwyczaj pojawiać się nagle w dużej liczbie. Mogą się zagnieździć zarówno w materacu piankowym, jak i tym wykonanym z innych materiałów. Na szczęście, ich inwazję trudno jest przeoczyć – o obecności pluskiew mogą świadczyć następujące symptomy:
- niewielkie ugryzienia na ciele o charakterystycznym wyglądzie – w miejscach ukąszenia pojawia się obrzęk i białe pręgi;
- ślady krwi na prześcieradle lub pokrowcu na materac;
- odchody;
- jaja;
- pancerzyki pozostałe po wylinkach;
- unoszący się z materaca zapach zgniłych malin.
Jeśli zauważysz podobne objawy, powinieneś bezzwłocznie przystąpić do działania. Pamiętaj, że pluskwy przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, dlatego kontakt z nimi może się dla Ciebie skończyć czymś więcej, niż tylko dyskomfortem i śladami na skórze.
Na szczęście, walka z pluskwami nie jest szczególnie trudna i możesz przeprowadzić ją sam, bez pomocy specjalistów. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że są to zwierzęta bardzo wytrzymałe. Zwykle pobierają pokarm co kilka dni, ale jeśli trzeba, są w stanie wytrzymać bez pożywienia nawet przez trzy miesiące. Co więcej, jeżeli warunki są wybitnie niesprzyjające, bo na przykład materac, w którym się zagnieździły, znajduje się w nieogrzewanym pokoju, pluskwy mogą wejść w stan hibernacji i wytrzymać w ten sposób znacznie dłużej.
Jak się zabezpieczyć?
Sposobów zwalczania problemu pluskiew jest kilka. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze, a zarazem najbardziej skuteczne z nich. Pamiętaj też, że nie musisz wybierać jednego rozwiązania – jeśli obawiasz się pogryzienia, warto zastosować kilka opcji jednocześnie.
- Najprostszą metodą uchronienia się przed inwazją tych stworzonek jest stosowanie specjalnego pokrowca na materac przeciw pluskwom. Jest on wykonany z tkaniny, która stanowi dla pasożytów barierę nie do przebycia;
- pamiętaj, że insekty w łóżku nie biorą się znikąd – musisz sam je przynieść, wracając z podróży lub wakacji. Dobrym sposobem neutralizacji takich niechcianych „pamiątek” jest pranie całej garderoby tuż po powrocie w silnym detergencie i temperaturze minimum 65 stopni Celsjusza;
- przedmioty, których nie da się w ten sposób wyczyścić, można zamrozić. Miej jednak na uwadze, że aby zyskać pewność, iż pluskwy zginęły, powinny one spędzić w zamrażalniku przynajmniej 2 tygodnie;
- dobrym pomysłem jest także regularne odkurzanie każdego zakamarka materaca lub czyszczenie go parą, uzupełniane o stosowanie pokrowców antyalergicznych. Są one uszyte ze specjalnej tkaniny ochronnej, pozwalającej na pranie w wysokiej temperaturze.
Podsumowanie
Jak widzisz, walka z pluskwami, które mogą zagnieździć się w Twoim materacu, nie jest skomplikowana. Wymaga ona jednak pewnej systematyczności oraz precyzji – stworzonka te potrafią mnożyć się bardzo szybko, dlatego, jeśli zaniedbasz regularną konserwację lub wykonasz ją niedokładnie, problem powróci.
Pamiętaj, że stosowanie pokrowców ułatwi Ci przeprowadzanie tej procedury. Weź pod uwagę, że ochraniacz, w odróżnieniu od materaca, można bez problemu wyprać, a nawet wyprasować, pozbywając się w ten sposób nieproszonych gości oraz ich jaj. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom łatwo uporasz się z inwazją pluskiew, chroniąc swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie.